POLIGON – Mikoszewo 2018

MUNDUROWCY NA OBOZIE WOJSKOWYM – MIKOSZEWO 2018.

 

Zgodnie z planem przedsięwzięć klas mundurowych kadeci z Zespołu Szkół nr 1 w Golubiu – Dobrzyniu  w dniach 23-26 maja 2018 r. udali się na poligon wojskowo-kondycyjny do Mikoszewa nad Zatokę Gdańską. Był to poligon podsumowujący pierwszy rok szkolenia w nowopowstałej klasie mundurowej w „Wazównie”.

O godz. 9.30 ruszyliśmy na północ.

Po zajęciu MCzP w ośrodku SOLAR w Mikoszewie, który został naszym Campem, udaliśmy się na rekonesans terenu, na którym mieliśmy działać. Do kolacji zostaliśmy podzieleni na siedem drużyn: Alfa, Beta, Gamma, Delta, Sigma, Omega i Zeta, w skład których wchodzili uczniowie wszystkich poziomów i klas. Od tej pory mieli stanowić jedną wielką mundurową ekipę. Po wieczornym ognisku wszyscy udali się na spoczynek – jednak ze świadomością nocnych „atrakcji”. Pierwszy rozkaz do wykonania zadania został wydany przed północą. Drużyny otrzymały zadanie udania się nad morze i dokonania sprawdzenia brzegu morza. Dzięki szkoleniu z zakresu posługiwania się noktowizją każda z drużyn w praktyce obsługiwała sprzęt nocą.

Jeszcze przed śniadaniem, bo o godz. 5.30 ogłoszono pobudkę i udaliśmy się na kolejne zadanie. Zadanie brzmiało „Formoza” co oznaczało działanie na plaży. Nikt nie spodziewał się, że będzie to konkurencja biegowa, czyli popularnie zwany przez mundurowców bieg rzeźnika.

Po powrocie szybkie śniadanie i już o godz. 9.30 rozpoczęliśmy kolejny etap szkolenia.

Tym razem czwartek został zorganizowany przez grupę Black Wolf, która specjalizuje się w zajęciach survivalowych.

Przed południem mieliśmy wszyscy okazję spróbować swoich sił w takich zadaniach jak OPBMR na plaży, most linowy, pierwsza pomoc, auto, opona i rura. Przygotowano te zadania w terenie, gdzie drużyny  z wykorzystaniem GPS wykonywały marsz, a na mapach odznaczali martwe i aktywne punkty trasy. Łącznie było ich aż 16.

Po obiedzie dalsza część szkolenia w Campie. Stacjonarnie drużyny miały do zaliczenia 7 punktów: wspinaczkę, żyroskop – trenażer lotów, RKO, łączność, siatka, skrzynki oraz odbicie terrorysty.

Drugi intensywny dzień szkolenia zakończył się apelem i o 22.00 capstrzykiem.

Podobnie jednak jak poprzedniej nocy okazało się, że na poligonie ciężko przewidzieć cokolwiek i kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu ciszy nocnej rozległ się sygnał alarmu.

Tym razem drużyny otrzymywały kody oraz wskazówki po których wykonywały kolejne zadania a w zamian otrzymywali kawałki układanki, którą musieli ułożyć w całość.

Do obozu wróciliśmy dopiero w środku nocy i wszyscy szybko zasnęli.

Piątek rozpoczął się od pobudki i śniadania, a po nim drużyny rozpoczęły szkolenie.

W tym dniu czekał na nich park linowy oraz elementy zielonej taktyki.

Tradycją obozu jest już chrzest bojowy, podczas którego przyjmujemy do grona zaprawionych w boju mundurowców tych, którzy pierwszy raz podjęli poligonowe wyzwania. Nie inaczej było i tym razem – na młodych czekał „smaczny” poczęstunek, czołganie w błocie i piankowa dekoracja na twarzach. Wieczór zakończyło ognisko oraz burza z gradem, która była nieplanowana, ale za to kontrolowana przez drużyny.

W sobotę każdy liczył, że to dzień pakowania i wyjazdu. Nie tym razem….. O godz. 6.30 ogłoszono pobudkę i zbiórkę, a następnie udaliśmy się na przeprawę przez Wisłę. Tam czekała niespodzianka, a mianowicie przejazd łodzią RIB, która osiąga prędkość do 100 km/h. Wrażenie bezcenne i jednocześnie zapowiedź tego, co będzie się działo za rok ……

Cztery dni upłynęły zdecydowanie za szybko i bardzo intensywnie. Kiedy nadchodził czas wyjazdu, wszyscy żałowali, że tak szybko skończył się tegoroczny poligon. Nie przeszkadzał nam nawet fakt, że nie było czasu na sen.

Na szczęście nadchodzą wieści z Północy o rozpoczęciu już planowania kolejnego przyszłorocznego wyjazdu.

Do zobaczenia więc w przyszłym roku :).

Oczywiście prowadzona była rywalizacja drużynowa i najlepszą drużyną poligonu okazała się drużyna SIGMA, dowodzona przez Krystian KACHEL, w skład której wchodzili elew Patryk BIZIOREK, elew Paweł BIEGANOWSKI, kadet Robert SŁOWIK, kadet Weronika BEYGER, kadet Eryk BOGUCKI, kadet Maja FISZER i kadet Patryk TRZPIOT.

Najlepszym kadetem poligonu z „Wazówny” został:

– Oliwer CIESZYŃSKI

  1. ŚRODA – zajęcie MCzP, rekonesans, GB i Ice breaking

 

 

2. CZWARTEK – bieg rzeźnika, marsz na GPS i zadania bojowe, trenażer żyroskop, PP, łączność, ścianka

 

 

 

3. PIĄTEK – park linowy, otrzęsiny klas pierwszych i wręczenie nagród oraz naszywek

 

4. SOBOTA – nagroda i zapowiedź poligonu  2019 r. , powrót autokar 🙂

 

BONUS – film stworzony przez Agatę SZRAM

https://drive.google.com/file/d/1Uvx3eMhR5s08KJHihLMxDRswh9BLZ9Sk/view

 

Z żołnierskim pozdrowieniem

kpt. rez. mgr inż. Sławomir ŻOCHOWSKI

Zespół Szkół nr 1 im. A. Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu

Dodaj komentarz