MIKOSZEWO 2021, czyli poligon klas mundurowych

MUNDUROWCY NA OBOZIE WOJSKOWYM – MIKOSZEWO 2021.

Zgodnie z planem przedsięwzięć klas mundurowych kadeci z Zespołu Szkół     nr 1 w Golubiu – Dobrzyniu  w dniach 08-11 września 2021 r. udali się na poligon wojskowo-survivalowy do Mikoszewa nad Zatokę Gdańską.

O godz. 8.45 ogłoszona została zbiórka w MSD, gdzie autokarem przemieściliśmy się do miejsca czasowego pobytu (MCzP).

Po zajęciu MCzP w ośrodku SOLAR w Mikoszewie, który został naszym Campem, udaliśmy się na rekonesans terenu, na którym mieliśmy działać.

Do kolacji zostaliśmy podzieleni na sześć drużyn: Alfa, Beta, Gamma, Delta, Sigma i Zeta . Od tej pory mieli stanowić jedną wielką mundurową ekipę. Po wieczornym ognisku wszyscy udali się na spoczynek – jednak ze świadomością nocnych „atrakcji”. Nie udało się zasnąć, bo już o 22.30 ogłoszono pierwszy alarm. Udaliśmy się na pierwszą rywalizację, czyli bieg rzeźnika. W tej pięknej nocnej scenerii pobiegaliśmy do 2 w nocy…..

Noc była krótka, bo już o 7-mej biegaliśmy PRF, a po powrocie szybkie śniadanie i już o godz. 9.00 rozpoczęliśmy kolejny etap szkolenia.

Szkolenie w terenie z taktyki, topografii i elementów survivalowych. Nie mogło też zabraknąć ORBMR oraz marszu na azymut. Praca z mapą i GPS. Największym wyzwaniem jednak była woda. Zadanie polegało na przemieszczeniu wraz z pokonaniem odcinka wody (basen) oraz pełne zanurzenie. Oj działo się, działo ….. W piątek to do obiadu zajęcia miały charakter stacjonarny i szkoliliśmy się z zakresu taktyki, strzelectwa oraz zapoznaliśmy się z symulatorem żyroskopowym. Tu każdy mógł poczuć się jak przyszły pilot J i sprawdzić swoją wytrzymałość na przeciążenia. Tuż przed obiadem odwiedził nas sam Burmistrz Miasta pan Mariusz PIĄTKOWSKI. Oczywiście przy okazji przećwiczyliśmy ochronę VIPa. Po obiedzie znów woda, ale Tm razem morska stanęła przed kadetami i było to kolejne zadanie z którym poradzili sobie wyśmienicie.

Tradycją obozu jest już chrzest bojowy, podczas którego przyjmujemy do grona zaprawionych w boju mundurowców tych, którzy pierwszy raz podjęli poligonowe wyzwania. Nie inaczej było i tym razem – na młodych czekał „smaczny” poczęstunek, czołganie w błocie i piankowa dekoracja na twarzach. No i było wesoło….

Noc z piątku na sobotę spędziliśmy tradycyjnie biesiadując i integrując się przy ognisku.

Po śniadaniu nastąpiło szybkie pakowanie i powrót do MSD.

Jak każdy ten poligon również upłynął zdecydowanie za szybko i bardzo intensywnie. Kiedy nadchodził czas wyjazdu, wszyscy żałowali, że tak szybko skończył się tegoroczny poligon. Nie przeszkadzał nam nawet fakt, że nie było czasu na sen.

Do zobaczenia więc w przyszłym roku :).

Oczywiście prowadzona była rywalizacja drużynowa i najlepszą drużyną poligonu okazała się drużyna ……………….

ŚRODA – rekonesans i rzeźnik 🙂

CZWARTEK – basen czyli mini formoza 🙂

PIĄTEK – zajęcia w CAMPie – taktyka, żyroskop, tor przeszkód, strzelanie i PP

PIĄTEK – otrzęsiny

PIĄTEK – ognisko

SOBOTA – zakończenie i powrót do MSD

ZDJĘCIA DRUŻYN z działania w terenie – drużyna ALFA

ZDJĘCIA DRUŻYN z działania w terenie – drużyna BETA

ZDJĘCIA DRUŻYN z działania w terenie – drużyna DELTA

ZDJĘCIA DRUŻYN z działania w terenie – drużyna GAMMA

ZDJĘCIA DRUŻYN z działania w terenie – drużyna ZETA

 

Z żołnierskim pozdrowieniem

kpt. rez. mgr inż. Sławomir ŻOCHOWSKI

Zespół Szkół nr 1 im. A. Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu

Dodaj komentarz